2018 Non-Equity Nominees & Recipients

RECIPIENTS HIGHLIGHTED IN RED

Production - Musical

Bonnie & Clyde - Kokandy Productions
Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
Marie Christine - BoHo Theatre
Sweeney Todd (2018) - Theo Ubique Cabaret Theatre
Violet (2017) - Griffin Theatre Company

Production - Play

Lela & Co. - Steep Theatre Company
The Light - The New Colony
Ideation - Jackalope Theatre Company (Broadway Armory Park)
The invisible Hand - Steep Theatre Company
Interrobang Theatre Project - Foxfinder - Interrobang Theatre Project

Ensemble

Insurrection: Holding History - Stage Left Theatre
Shakin' the Mess Outta Misery (2017) - Pegasus Theatre Chicago
Mother of the Dark Water - Ma'at Production Association of Afrikan Centered Theater
Ideation - Jackalope Theatre Company (Broadway Armory Park)
Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
Into the Empty Sky - Trap Door Theatre

New Musical

Preston Max Allen - Carrie 2: The Rage (An Unauthorized Musical Parody) - Underscore Theatre Company
David Cerda - Lady X - The Musical - Hell in a Handbag Productions
Jay Paul Deratany, Joe Stevens, Keaton Wooden - The Civility of Albert Cashier - Permoveo Productions i/a/w Pride Films and Plays

New Play

Michael Allen Harris - Kingdom (2018) - Broken Nose Theatre
Loy A. Webb - The Light - The New Colony
Patricia Cotter - 1980 (Or Why I'm Voting for John Anderson) - Jackalope Theatre Company (Broadway Armory Park)
Douglas Post - Forty-Two Stories - City Lit Theater Company
Lloyd Suh - Franklinland - Jackalope Theatre Company (Broadway Armory Park)

Director - Musical

Spencer Neiman - Bonnie & Clyde - Kokandy Productions
Lili-Anne Brown - Marie Christine - BoHo Theatre
Scott Weinstein - Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
Fred Anzevino - Sweeney Todd (2018) - Theo Ubique Cabaret Theatre
Scott Weinstein - Violet (2017) - Griffin Theatre Company

Director - Play

Robin Witt - Lela & Co. - Steep Theatre Company
Toma Langston - The Light - The New Colony
Gus Menary - Ideation - Jackalope Theatre Company (Broadway Armory Park)
Audrey Francis - The invisible Hand - Steep Theatre Company
Margaret Knapp - Foxfinder - Interrobang Theatre Project

Performer in a Principal Role - Musical

Desiree Gonzalez - Bonnie & Clyde - Kokandy Productions
Max DeTogne - Bonnie & Clyde - Kokandy Productions
Kyrie Courter - Marie Christine - BoHo Theatre
Matthew Huston - Yank: A World War II Love Story - Pride Films and Plays
Denzel Tsopnang - Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
Jason Richards - Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
Dani Shay - The Civility of Albert Cashier - Permoveo Productions i/a/w Pride Films and Plays
Laura McClain - Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
Jacquelyne Jones - Sweeney Todd (2018) - Theo Ubique Cabaret Theatre
Philip Torre - Sweeney Todd (2018) - Theo Ubique Cabaret Theatre
Nicole Laurenzo - Violet (2017) - Griffin Theatre Company

Performer in a Principal Role - Play

Lucy Carapetyan - Nice Girl - Raven Theatre
Cruz Gonzalez-Cadel - Lela & Co. - Steep Theatre Company
Michael B. Woods - Cyrano (2018) - BoHo Theatre
Jeffery Owen Freelon Jr. - The Light - The New Colony
Joel Reitsma - The invisible Hand - Steep Theatre Company
Tiffany Oglesby - The Light - The New Colony
Sara Pavlak McGuire - Time Stands Still (2017) - AstonRep Theatre Company
Vince Kracht - The Nance - Pride Films and Plays
John Mossman - How I Learned to Drive (2018) - The Artistic Home
Alejandro Tey - The Elaborate Entrance of Chad Deity (2017) - Red Theater Chicago
Alexandra Fisher - Foxfinder - Interrobang Theatre Project

Performer in a Supporting Role - Play

Renee Lockett - Surely Goodness and Mercy - Redtwist Theatre
Kathleen Ruhl - I Saw My Neighbor on the Train and I Didn't Even Smile - Redtwist Theatre
RJW Mays - Kingdom (2018) - Broken Nose Theatre
Stella Martin - Nice Girl - Raven Theatre
Chris Chmelik - Lela & Co. - Steep Theatre Company
Kelli Harrington - Perfect Arrangement - Pride Films and Plays
Owais Ahmed - The invisible Hand - Steep Theatre Company
Bryce Gangel - 1980 (Or Why I'm Voting for John Anderson) - Jackalope Theatre Company (Broadway Armory Park)
Andrew Neftali Perez - Water & Power - UrbanTheater Company
Gregory Fenner - Megastasis - Eclipse Theatre Company

Performer in a Supporting Role - Musical

Stephen Allen - Violet (2017) - Griffin Theatre Company
Emily Goldberg - The Spitfire Grill (2018) - Refuge Theatre Project
Missy Wise - Bonnie & Clyde - Kokandy Productions
Nicole Michelle Haskins - The Spitfire Grill (2018) - Refuge Theatre Project
Veronica Garza - A New Brain (2017) - Theo Ubique Cabaret Theatre
John Marshall Jr - Yank: A World War II Love Story - Pride Films and Plays
Molly LeCaptain - Yank: A World War II Love Story - Pride Films and Plays
Billy Rude - The Civility of Albert Cashier - Permoveo Productions i/a/w Pride Films and Plays
Katherine Thomas - Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
Gina Francesca - Lysistrata Jones - Refuge Theatre Project

Scenic Design

Eric Luchen - Foxfinder - Interrobang Theatre Project
Joe Schermoly - Lela & Co. - Steep Theatre Company
John Wilson - The Light - The New Colony
Ray Toler - Choir Boy - Raven Theatre
Jeffrey D. Kmiec - American Hero - First Floor Theater

Costume Design

Rachel Sypniewski - Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
Bill Morey - Sweeney Todd (2018) - Theo Ubique Cabaret Theatre
John Nasca - The Nance - Pride Films and Plays
Zachery Wagner - The School for Lies (2017) - The Artistic Home
Beth Laske-Miller - Shockheaded Peter - Black Button Eyes Productions

Sound Design

Jesse Case - Foxfinder - Interrobang Theatre Project
Morgan Lake - Pillars of the Community - Strawdog Theatre Company
Michael J. Patrick - Bonnie & Clyde - Kokandy Productions
Thomas Dixon - The invisible Hand - Steep Theatre Company
Justin Glombicki - In the Soundless Awe - Saltbox Theatre Collective

Lighting Design

James Kolditz - Sweeney Todd (2018) - Theo Ubique Cabaret Theatre
John Kelly - Foxfinder - Interrobang Theatre Project
Brandon Wardell - Lela & Co. - Steep Theatre Company
G. "Max" Maxin IV - Cyrano (2018) - BoHo Theatre
Heather Gilbert - Marie Christine - BoHo Theatre

Choreography

Shanna VanDerwerker - Lysistrata Jones - Refuge Theatre Project
Breon Arzell - Marie Christine - BoHo Theatre
Kevin Bellie and Kara Schoenhofer - Bullets Over Broadway The Musical - NightBlue Performing Arts
Jenna Schoppe - Yank: A World War II Love Story - Pride Films and Plays
William Carlos Angulo - Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company

Fight Choreography

David Blixt - Her Majesty's Will - Lifeline Theatre
Jon Beal - Cyrano (2018) - BoHo Theatre
Kyle Encinas - The Elaborate Entrance of Chad Deity (2017) - Red Theater Chicago

Music Direction

Jermaine Hill and Ellen Morris - Ragtime (2017) - Griffin Theatre Company
John Cockerill - Bonnie & Clyde - Kokandy Productions
Jon Schneidman - The Spitfire Grill (2018) - Refuge Theatre Project
Robert Ollis - Yank: A World War II Love Story - Pride Films and Plays
Jeremy Ramey - Sweeney Todd (2018) - Theo Ubique Cabaret Theatre

Original Music in a Play

Red Clay and Desta Sound - Never the Milk and Honey - Ma'at Production Association of Afrikan Centered Theater
Jesse Case - Foxfinder - Interrobang Theatre Project
Jeffrey Levin - Her Majesty's Will - Lifeline Theatre
Nicholas Tonozzi - Round Heads and Pointed Heads (2018) - Red Tape Theatre
Mike Mazzocca - Into the Empty Sky - Trap Door Theatre